Kuzey Kutbu üzerinde Grönland büyüklüğünün üç katı ozon deliği açılıyor

Bilim adamları, Kuzey Kutbu üzerinde kaydedilen ozon tabakasındaki en büyük deliğin ne boyutta olabileceğini tespit ettiler.

Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) bilim adamları, bu yeni ozon deliğinin Grönland’ın yaklaşık üç katı bir alanı kapladığını belirterek, daha fazla büyümeye devam ederse uzak kuzey enlemlerinde yaşayan insanları çok yüksek ultraviyole radyasyon seviyelerine maruz bırakabileceklerini söyledi. Neyse ki, ESA araştırmacıları, deliğin önümüzdeki birkaç hafta içinde kendi kendine kapandığını düşünüyor.

Bulut atmosferindeki mevsimsel değişiklikler nedeniyle her yıl Antarktika üzerinden güneşin yaydığı zararlı ultraviyole ışığın çoğunu emen bir gaz tabakası olan ozon tabakasında sık sık delikler oluşuyor. Ancak Kuzey Kutbu’ndaki ozon delikleri daha nadir görünen bir olay. Araştırmacılar, ilk Arktik ozon deliğinin 2011’de açıldığını ve şu anda görülen delikten önemli ölçüde daha küçük olduğunu belirtiyor.

Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nde bir atmosfer bilimcisi olan Martin Dameris’in Nature dergisine şunu söyledi:Benim bakış açımdan, ilk kez Kuzey Kutbu’ndaki gerçek bir ozon deliğinden bahsedebilirsiniz.

Antarktika ozon deliği, aşırı sıcaklıklar ve insan yapımı kirlilik nedeniyle her yıl açılıyor. Antarktika kışının başlangıcında sıcaklıklar düştüğünde, Güney Kutbu üzerinde yüksek irtifa bulutları oluşur. Klor ve brom dahil olmak üzere endüstriyel kimyasal kirleticiler, çevresindeki ozon gazında erozyon yaratarak bu bulutlarda reaksiyonları tetikler.

Araştırmacılar, daha değişken sıcaklıklara sahip olan Arktik’in genellikle ozon tabakasını incelten aynı koşulları sağlamadığını söyledi. Ancak bu yıl, güçlü rüzgarlar Kuzey Kutup Bölgesi’nin üzerindeki bir “kutup girdabı” içinde soğuk havayı hapsetti. Bu, normalden daha soğuk sıcaklıklara ve daha yüksek irtifa bulutlarına yol açtı. Böylece Kuzey Kutbu’ndaki ozon tabakasının incelmesi başladı.

Neyse ki, güneşin Arktik’te yavaşça yükselmesi ile atmosfer sıcaklıkları zaten artmaya başlıyor, bu da ozon deliğine neden olan koşulların yakında değişmesi gerektiği anlamına geliyor. Bununla birlikte, delik güneye doğru genişlemeye devam ederse, Arktik sakinlerinin - güney Grönland’da yaşayanlar gibi - UV hasarını önlemek için güneş kremi uygulaması gerekebilir.

Çok daha büyük olan Antarktika ozon deliği**, yaklaşık 40 yıldır olduğu gibi** mevsimsel bir özellik olarak kalacaktır, ancak bu delik boyutunda küçülmeye söz konusu. Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından 2018 yılında yapılan bir değerlendirme, güney ozon deliğinin 2000 yılından bu yana on yılda yaklaşık% 1 ila% 3 küçüldüğünü ve 2019 deliğinin 1982’den beri hiç olmadığı kadar küçük olduğunu tespit etti. Güney ozonundaki deliğin küçülmesi, büyük ölçüde 1987’de başlatılan ozon tabakasına zarar veren kimyasallar üzerindeki küresel yasağa bağlı olmakla birlikte, bazı kilit uluslar hala buna katılmıyor. 2018’deki bir araştırmaya göre, Çin’deki fabrikalar atmosfere büyük miktarlarda ozon tabakasını erozyona uğratan kimyasalları üretmeye devam ediyordu.