CE logosu nedir? Ürünlerdeki CE işaretinin anlamı

Ürünlerin ya da diğer satılan-alınan eşyaların altında bulunan CE logosu ya da CE işareti nedir? Ne anlama gelmektedir?

CE " Conformité Européenne " anlamına gelir ve “Avrupa Uygunluğu” söz diziminin Fransızcasıdır. Kontrol edilen bir ürün Avrupa Birliği standartlarına uymadığında CE logosu alamaz ve Avrupa’da satılamaz.

Avrupa Birliği (Avusturya, Belçika, Danimarka, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık) AB içinde belirli türden ürünlerin satılması için kurallar koymuştur. Örneğin, tıbbi cihazlar, hareketli parçaları olan makineler, elektronik cihazlar vb. ürünler için kurallar vardır.

Bir ürünü Avrupa Birliği’nin herhangi bir yerinde satmak istiyorsanız, ürününüzün belirlenen kuralları ve standartları karşılaması gerekir. Ürününüz standartlara uyuyorsa, üzerinde CE işareti taşıyabilir ve AB’de satılabilir.

AB ülkelerine ürün satmaya çalışan bir şirket için CE işareti almak işleri çok daha kolaylaştırır, çünkü ürünü belirtilen bölgedeki herhangi bir yere satabileceği anlamına gelir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise elektronik cihaz üreticilerinin FCC onayı alması gerekmektedir.